Premiera spektaklu "Maryna"
Wielki sukces premiery spektaklu „Maryna” w wykonaniu Teatru Teraz My działającego w naszym Uniwersytecie. Ponad 50 stron scenariusza opracowanego na podstawie dramatu Ludwika Hieronima Morstina „Kopciuszek” i wiele miesięcy wytężonej pracy zaowocowało niezwykle barwną opowieścią o losach tytułowej Maryny, które odmieniają się jednej zimowej nocy. Kunszt aktorski zaprezentowany przez występujących był na bardzo wysokim poziomie, którego nie powstydziłyby się profesjonalne teatry.
Nad całością czuwała niezastąpiona reżyser – Katarzyna Szczepaniak
Wystąpili:
Maryna - Grażyna Przestrzelska
Janusz - Krzysztof Makówka
Gazda - Antoni Maliszewski
Jagna – Bożenna Makówka
Krysta – Bożena Malińska
Róża – Zofia Osypiuk
Gaździna - Jolanta Wożbińska
Matka Chrzestna – Irena Frank
Anglik – Marta Wujek
Góral – Janusz Prekurat
Dziennikarz - Grzegorz Rowicki
Chór liryczny, duszki górskie - Zdzisława Kozak, Anna Olejniczak, Anna Otolińska, Marta Wujek
Suflerzy: Zdzisława Kozak, Anna Olejniczak
Cygan grający na skrzypcach – Grzegorz Kramarz
Kostiumy: Anna Otolińska, Jolanta Szymczyk
Scenografia: Katarzyna Szczepaniak,Antoni Maliszewski, Krzysztof Makówka
Realizacja dźwięku: Marek Matwiejczyk
Realizacja światła: Michał Bojar
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Szczepaniak
Ludwik Hieronim Morstin żył w latach 1886-1966. Urodził się w ziemiańskiej rodzinie w Pławowicach nieopodal Krakowa. Studiował w Berlinie, Monachium i Paryżu. Tłumaczył Sofoklesa, Horacego i Goethego, był redaktorem, żołnierzem i dyplomatą. Poeta doctus pierwszej połowy XX wieku. Jako pisarz zadebiutował w 1906 r. Napisał ponad 40 dramatów. W Bibliotece Narodowej znajdują się rękopisy, maszynopisy i kopie maszynopisów wielu dramatów Morstina. Jest wysoce prawdopodobne, że dzieło Ludwika Hieronima Morstina “Kopciuszek” wystawiane jest dziś po raz pierwszy. Odkrycie i zdobycie tekstu zawdzięczamy Aktorce Teatru Teraz My Pani Zofii Osypiuk.
Katarzyna Szczepaniak - instruktor teatralny, logopeda, absolwentka filologii polskiej oraz Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej. W 2014 ukończyła South Baltic Academy of Independent Theatre gdzie zrealizowała dwa spektakle dyplomowe „Bobok” w reżyserii Ewy Ignaczak oraz „Coup d'etat” - opieka reżyserska Ida Bocian. Prowadziła warsztaty teatralne, warsztaty improwizacji ruchowej z młodzieżą i dorosłymi we współpracy m.in. z Stowarzyszeniem Abeon, Przystankiem PaT (Profilaktyka a Teatr) Fundacją Re:akcji Artystycznych z Gdańska. Posiada Certyfikat ukończenia Intensywnego Kursu Aktorskiego Studia Teatralnego w Warszawie, koordynowała działania na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych, Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, oraz festiwalu scenarzystów polskich ScriptFormu. Współrealizatorka edukacyjnego spektaklu pt. „Okiem Anioła” obejmującego tematykę technik psychologicznych w radzeniu sobie w sytuacji choroby nowotworowej, oraz eksperymentalnego projektu „Transgresje ciała” powstałego jako stypendium pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stażystka Narodowego Centrum Kultury. Współpracowała z Ośrodkiem Działań Artystycznych Dorożkarnia, gdzie prowadziła warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. W 2015 roku założyła Doświadczalnie Teatralną przy Scenie Lubelskiej w Warszawie. Od 2018 roku jest reżyserem Teatru Teraz My działającego w ramach Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.