Wykład Wiesławy Kwiek
23 kwietnia 2025 r.
„Mgliste sny minionych dni” - wykład Wiesławy Kwiek
„Mgliste sny minionych dni” to opowiadania oparte na wspomnieniach i relacjach świadków bądź uczestników wydarzeń z przeszłości naszego regionu. Dwie części ukazały się jesienią 2019 roku. Trzecia trafiła do rąk Czytelników w lipcu 2024 roku jako dopełnienie i zamknięcie cyklu.
Publikacje mają wspólny cel - przekazać jakąś prawdę o minionych czasach i zaciekawić zzytelnika, zachęcić do własnych poszukiwań. Akcja opowiadań toczy się tuż obok; w Suchożebrach, Sterdyni, Żelkowie, Stanach, Żebraku, Skórcu, Trzcińcu oraz w miastach naszego regionu. Czasami wykracza poza granice powiatów siedleckiego i sokołowskiego
Bohaterami są zwykli ludzie; młodzi i starsi, prości, niewykształceni, po czterech klasach szkoły powszechnej i z tytułami naukowymi. Świat, o którym opowiadają, należy już do przeszłości. Poznajemy opisy rodzinnych tragedii, dawnych obyczajów, zabaw dzieci, wyglądu domów, tradycyjnych potraw czy ubiorów.
Na ilustracjach Aleksandry Kwiek i Tadeusza Wojtkowskiego rozpoznajemy dawne przedmioty codziennego użytku lub tradycyjne zajęcia naszych przodków, jak darcie pierza, kopanie kartofli czy młócenie zboża cepami.
Wiesława Kwiek urodziła się w Siedlcach, a dzieciństwo spędziła we wsi Dąbrówka Stany w gminie Skórzec. Ukończyła filologię polską w Uniwersytecie Łódzkim. Równolegle z pracą pedagogiczną, Wiesława Kwiek inicjowała wiele działań na polu kultury. Przez osiem lat prowadziła Klub Literacki ERATO, promując dokonania lokalnych twórców. Była pomysłodawcą i organizatorem „Powiatowych Spotkań z Poezją i Prozą Podlasia”, cyklicznej imprezy, która przez dekadę wędrowała po gminach powiatu sokołowskiego. Od dwóch lat w Katolickim Radiu PODLASIE można ją usłyszeć w audycji „Z polszczyzną na ty”.